Cevapla 
 
Derecelendir
  • 1 Oylar - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
internetten alışveriş yapmanın faydaları ve kolaylıkları
06-25-2010, 11:40 AM
Mesaj: #1
Exclamation internetten alışveriş yapmanın faydaları ve kolaylıkları
[Resim: alisveris.jpg]

TİCARETİN KOLAY YOLU ONLİNE ALIŞVERİŞ

Ülkemizde her geçen gün daha da kurumsallaşan bir sektör olan E- Ticaret günden güne de daha çok büyümektedir. Nedir E Ticaret? E Ticaret internet üzerinden gerçekleştirilen çeşitli online alışveriş işlemlerini kapsayan bir iş etkinliğidir.


Ülkemizde her geçen gün daha da kurumsallaşan bir sektör olan E- Ticaret günden güne
de daha çok büyümektedir. Nedir E Ticaret? E –Ticaret internet üzerinden gerçekleştirilen
çeşitli online alışveriş işlemlerini kapsayan bir iş etkinliğidir. Örneğin, internet üzerinden evdeki
bilgisayarımızdan bir kitap satın alınması e- ticarettir. E- Ticaret işlemleri sipariş, fiyat verme
faturalama, ödeme gibi hizmetler vermektedir.

Birçok kişi online alışveriş yapmaktan çekinmektedirler Ben bu yazımda internetten alışveriş yapmanın faydalarından ve kolaylıklarından bahsetmek istiyorum.

İnternetten alışveriş yapmak biz tüketicilere öncelikle zaman kazandırmaktadır. Bir ürünü internetten 7 gün 24 saat süre içinde araştırıp inceleyebiliyoruz. Diğer mallar ile anında karşılaştırma ve kıyaslama yapabiliyoruz ürünün tüm marka ve çeşitlerini aynı anda görebiliyoruz , bu e- ticaret sayesinde mağaza mağaza gezip yorulmuyoruz taşıt parası ödemiyoruz, hem saatlerce zamanımız da bize kalıyor.

Sanal dünyadaki alışveriş, klasik mağazada yaptığınız alışverişten daha ucuzdur. Sanal iş dünyasındaki mağaza kirası, personel gideri, elektrik, vb. masrafların ihmal edilecek düzeyde olması satış fiyatlarına da yansımaktadır. Sanal dünyadaki alışverişi ile evden çıkmadan, trafik ve park sorunu yaşamadan, zaman ve benzin harcamadan muazzam çeşitlilikteki ürün ve hizmetler ince yelebiliyoruz. Ayrıca sanal dünyada yapılacak kısa bir gezinti ile, satın alınacak ürün/hizmet ile ilgili uzmanların raporlarına ulaşılabilmekte, diğer tüketicilerin fikirleri öğrenilebiliyoruz. Birçok mağaza e-posta servisi ile siparişin hangi aşamada olduğu hakkında (ne zaman kargoya verildi, ne kadar sürede teslimat yapılacak, vb.) müşterisini de bilgilendirmektedir..Birçok on-line satış yapan sanal mağaza, müşterilerin ödeme bilgilerini güvenli olarak ulaştırabilmesi için çeşitli güvenlik önlemleri (SLL, SET) almaktadır.
Burada en önemli konu güvenlik. Bu konuyla ilgili mutlaka çok dikkatli olunmalı. “İnternette kredi kartı bilgilerini vermek güvenilir mi ?” diye sorarsanız, dünyada % 100 güvenilir bir sistem yok. Her sistem ele geçirilebilir. Ancak gerçek hayatta kredi kartı bilgileriniz daha kolay ele geçirilebilir. Birkaç basit önlemi aldığınızda, sanal dünyadaki alışverişte kredi kartı kullanmanın restoran veya dükkanda kullanmadan daha az riskli olduğu görülmektedir. Alışveriş ettiğimiz yerlerde restoranlarda , akaryakıt istasyonlarında vs. kartımızı kimselere teslim edebiliyoruz oysa güvenilir internet sitelerinde bu risk daha düşüktür. Kısacası internetten alışveriş ederken bu konuda ilave bir endişe gereksizdir diyorum. Daha önce İnternet üzerinden alışveriş yapmamışsanız, kitap veya CD gibi düşük tutarlı ürünleri sipariş ederek başlayın. Öte yandan herkes bir web sitesi açabilir. Sadece güvenilir tanıdık web dışında ismi tanınan marka kuruluşlarının web sitesinden alışveriş edin. Alışveriş yapılan sitelerdeki tüm bilgileri iyice okuyun özellikle kredi kartınızdan ne kadar para çekileceği, ürünün size nasıl gönderileceği, kaç gün ,içinde geleceği kargo ücrete dahil olup olmadığı özellikle bilgi edinilmelidir.

ABD ‘de yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin % 33 internetten ürün seçip mağazaya gittiği, %19 u ise mağazaya gidip sonra online ürün satın alıyor. Bu da kısaca tüketici artık internete araştırma ve inceleme yapmadan alışveriş yapmıyor anlamına geliyor. Bu tezden yola çıkarsak ileriki zamanlarda biz tüketiciler mağaza mağaza gezip ürün alma işi bitecek ve E- ticaret kapsamında belki de market alışverişini bile oturduğu sandalyesinden yapma durumuna gelecektir.

kaynak:Canan Yazıcı -Beşikdüzü haber


Son olarak internette alışverişde mutlaka dikkat etmeniz gereken en önemli konu seçtiğiniz sitenin iletişim bilgilerinin açık ve net olmasıdır,asla tek bir telefon yazarak hizmet veren sitelere güvenmeyiniz,herhangi bir olumsuz netice sonunda ulaşabilecegınız adres bilgileri mutlaka olmalı!!!!

http://www.lokmanhekimimiz.com
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
06-29-2010, 10:43 AM
Mesaj: #2
RE: internetten alışveriş yapmanın faydaları ve kolaylıkları
Teşekkürler paylaşım için.Güvenlik çok önemli internette alışveriş için öyle siteler varki tek bir telefon numarası ile destk bekliyorlar,gelde güven böylelerine.

kitabı degerli kılan yaldızlı kabı degil içindeki bilgiler
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum Atla:


© 2010 Lokman Hekim - Her Hakkı Saklıdır. Ürünlerimiz T.C. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı onaylıdır. Bu ürünler ilaç değildir. Tamamen tavsiye amaçlıdır.
  Firmalar