Cevapla 
 
Derecelendir
  • 1 Oylar - 5 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Damla Sakızı-Pistacia Lentiscus Mastika
10-19-2010, 10:31 AM
Mesaj: #1
Damla Sakızı-Pistacia Lentiscus Mastika
Damla sakızı halk arasında mastika olarakta bilinmekte olup yurdumuzda ege bölgesinde ve ege adalarında yetiştirilmektedir.Fakat kesilerek nesli azalmıştır.Daha çok Yunan adalarında özelliklede Sakız adasında bol miktarda yetiştirilmektedir.
Yapraklarını kışın dökmeyen bir ağaç olup,sakızları ağacın yaprak uçlarından damlayarak toplanan,beyaz,krem renginde şeffaf ve parlak görünümde kendine has kokusu olup tatlı sakız olarak çiğnenen kısmı meyvesidir.
Özellikle mide hastalıkları,astım,bronşit ve nefes darlığının çok iyi ilacı olup,göğsü yumuşatmaya,vücuda kuvvet vermeye,cinsel gücü artırmaya,karaciğer ve dalak rahatsızlıklarına,saç kırana ve saçları beslemeye,harici yaraları iyileştirmeye iyidir.
Dövülerek bala karıştırılıp yenilir,tane halinde yutulur,yaprağı ve çiçekleri kaynatılıp suyu içilir,suyu ile saçlar yıkanır,lapası harici yaralara sürülür.
Astım için 50 gram damla sakızı cam bir kavanoza koyulup üzerine damla sakızını kapatacak kadar saf sızma zeytin yağı ilave edilip 8-9 gün bekletilir bekleme süresinde günde 1-2 kez kavanoz çalkalanır elde edilen yağ sabak ve akşam birer yemek kaşığı içilir.
Ayrıca muhallebide ve sütlü tatlılarda kullanılır.
[Resim: mastiha2_0.jpg?1259330538]

www.lokmanhekimimiz.com
Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
10-19-2010, 11:42 AM
Mesaj: #2
RE: Damla Sakızı-Pistacia Lentiscus Mastika
Teşekkür ederim kendim ve üyeleriniz adına ,bu yararlı bilgilerinizle bizi aydınlattığınız için. Meğer damla sakızının ne çok yararı varmış.Annem eskiden mumla karıştırıp çiğnerdi o hoş kokusu hala aklımdadır. Mehmet Okur'un annesi de sizin anlattığınız damla sakızı zeytinyağı karışımını uygulayarak oğluna içirmiş diye bir yazı okumuştum. Bu sayede yenmiş Mehmet Okur astımı.

daylight, forumumuza Jul 2010 tarihinde kayıt olmuştur.
İmzanızı buradan düzenleyebilirsiniz.
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla 


Forum Atla:


© 2010 Lokman Hekim - Her Hakkı Saklıdır. Ürünlerimiz T.C. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı onaylıdır. Bu ürünler ilaç değildir. Tamamen tavsiye amaçlıdır.
  Firmalar