Alenmak Achronim Leke Açıcı Gece Kremi


Goji Berry-Kurt Üzümü-Mutluluk Meyvesi

25 Nisan 2010  
Kategori Bitkisel Ürünler, Genel

Neden Goji Berry tüketmeliyiz?

Goji Berry’nin başlıca faydaları şunlardır:

Goji Berry;karacigerimizi korur.

Goji Berry;gözleri,görüş kabiliyetini arttırır

Goji Berry;bağışıklık sistemini güçlendirir.

Goji Berry;cinsel işlevi ve doğurganlığı arttırır.

Goji Berry;sindirim sistemini rahatlatır.

Goji Berry;yasam süresini uzatır.

Goji Berry;dolaşım sistemini kuvvetlendirir.

Boyu 1 ile 3 metre arasında değişebilen ,yaprak döken çok yıllık odunsu bir bitkidir.

Berry: Birbirine yakın iki bitkinin ortak ismidir, LYCİUM BARBAUM VE LYCİUM CHİNESE

Orjinal yaşam alanı (habitat)bilinmemesine karşın ilk yetiştiği yerlerin güneydoğu Avrupave güney batı Asya olduğu tahmin ediliyor.

Goji Berry çeşitli ülkelerde isimlendirilirken genellikle mutluluğu ve sağlığı simgeleyen  isimlerle anılmıştır, mesela Çinde EVLİLİK ŞARABI ,TİBET GOJİSİ,HİMALAYA GOJİSİ adı altında yer almıştır.

Diğer bir isimde LYCİUM ” KADİM “  Anadolu Bölgesi olan LYCİA’dan geldiği varsayılmaktadır.

Japonyada GOJİ BERRY KUKO ismi ile anılırken yemişler ise KUKO NOMİ  veya KUKO KAJİTSU adıyla anılır. GOJİ BERRY aynı zamanda KIZIL ELMAS olarakda anılır.

GOJİ BERRY (KURT YEMİŞİ )KULLANIMI

Çinde 2000 yıldan beri ilaç yapımında kullanılıyor yaprakları sebze yerinede kullanılan GOJİ BERRY geleneksel Çin beslenme alışkanlıklarında geniş yer kaplamaktadır.

GOJİ BERRY (KURT YEMİŞİ) AMERİKA VE KANADA: Yoğun olarak yiyecekler pazarında büyük ilgi uyandırıyor, insanlar bu yemişin bir çok rahatsızlığa yardımcı olduğu konusunda hemfikirler.

GOJİ BERRY ÖNEMİ

Çinin efsanevi ilk imparatoru ve tarımın babası adıyla anılan SHEN NONG’un sağlık kitabından bahsedilmektedir.

GOJİ BERRY (KURT YEMİŞİ): Zengin 21 adet mineral içerir, bunlardan en önemlisi çinko, demir, bakır, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfordur. Beta karotenide kapsayan en zengin karatenoid kaynağıdır.Havuçdan daha çok beta karoten içerir. GOJİ BERRY  portakaldan 500 kat daha fazla C vitaminine sahipdir.GOJİ BERRY B1,B2,B6 ve E vitamini içerir.

GOJİ BERRY’ler 18 Aminoasit içerir,ciltteki enflamasyonu azaltmaya, ciltte üstün koruma sağlamaya ve iltihaplı ciltleri iyileştirmeye yardımcı olur. GOJİ BERRY cilt bakımını sağlık ile birleştirmeye çalışan MUCİZE BİR BİTKİDİR.

GOJİ BERRY yemişi geleneksel çin ilaçlarında bağışıklık sistemini güçlendirici ,görme yeteneğini arttırıcı, karaciğeri koruyucu, sperm arttırıcı ve kan dolaşımın hızlandırıcı etkileri sebebi ile Çinde  uzun  zaman kullanılmaktadır.

GOJİ BERRY doğası gereği tatlıdır, ham olarak tüketilmekte ve içilerek aynı zamanda şarabı tüketilerek etkilerinden faydalanılmaktadır. Bitki çayı olarakda kullanılabilmektedir.

GOJİ BERRY Diyetlerde de kullanılabilen meyve ve sebze grubundadır.

GOJİ BERRY CİLTTEKİ ETKİSİ, kan dolaşımını hızlandırıyor,cilt metabolizmasına karışıyor epidermis ve hypodermisteki oluşacak zararları geciktiriyor, ANTİ -AGING etkisi yaratıyor.

GOJİ BERRY sex fonksiyonlarında artma gösteriyor.

GOJİ BERRY NEDEN BU KADAR ÖZEL?

Goji Berry bu kadar önemli kılan yüksek emilimini ve insanı beslemek için içersinde var olan antioksidanlar, karbonhidrat ve vitaminler onu ideal bir yemiş haline getiriyor.

GOJİ BERRY en yüksek zirveye sahip olan HİMALAYA alanlarından kök aldığı için DR.MİNDELL günlük beslenmeye yardımcı olabilecek ideal meyve ve sebze grubunda olduğu kanısında.

GOJİ BERRY ‘lerin yetiştiği himalayaların dünyada güneşe en yakın dağ olduğudur.

BESLEYİCİ YAPISI

Goji Berry günlük harcamanın yüksek bri kısmını karşılayacak oranda makrobesinler içerir.

100 GR GOJİ BERRY KURUTULMUŞ OLARAK BESİN DEĞERLERİ

Kalsiyum 112 mg

Potasyum 1.132 mg

Demir 9 mg

Çinko 2 mg

Selenyum 50 mikrogram,

Riboflavin(vitamin B2) 1.3 mg

Vitamin C : Tam yelpazede 148 mg

(En dar spektrumda ise 29 mg)

Beta-Keroten   7 mg

Zeaksatin : 25 mg ve 200 mg arası değişmektedir(değişik araştırma sonuçlarına göre)

Poliskarin : yemişin öz ağırlığının %31 kadar buda 100 gr da 31g .polisakarin içerir

goji ve cinsellik

18 ve 60 yaşları arasındaki insanlar üzerinde yapılan Amerikan Tıp Birliği bülteninde yayınlanan bir araştırma cinsel işlev bozuklukların hem kadınlar (%43) hem de erkekler (%31)arasında yaygın olduğunu ortaya koymaktadır.

Seks isteğinizi arttıran faktörler:

Libidonuz (seks isteğiniz) testesteron hormonu tarafından düzenlenmektdir. Her ne kadar erkek hormonu olarak sınıflandırılsa da testosteron hem erkek hem kadın tarafından salgılanır. Yaşlandıkça vücudunuz daha az testosteron salgılar. Sonuç sekse olan ilginiz önemli ölçüde azalır.

GOJİ BERRY İLE SEKS İSTEĞİNİZİ CANLANDIRIN!

Yapılan Çin çalışmalarında Herbalist Ron Teeguarden GOJİ BERR’nin kandaki testesteron düzeyini önemli ölçüde arttırarak deneklerde libidoyu arttırdığını ortaya konduğunu bildirmiştir.

GOJİ BERRY ARTERİTLE MÜCADELE EDEN ENZİMLERİ YOK EDER!

ARTERİT: Eklem Ağrıları

Çinde yapılan önemli bir çalışma GOJİ BERRY tüketilmesinin vücudun en güçlü anti inflamatuar enziminin %40 gibi önemli ölçüde artmasını sağladığını ortaya koymuştur.

Kalp krizi geçiren insanlar seks yapmanın başka bir krize neden olmasından korkarlar. Doktor kontrolü ile durumun normalleşmesi ile 3-6 hafta arasında birçok insan seks yapmaya başlayabilirler.

GOJİ BERRY İLE KALBİNİZE İYİ DAVRANIN!

Goji Berry endotelyal fonksiyonlar üzerideki etkisi jiya YX ve diğerleri(1998) tarafından Çin’de gözlemlenmiştir. GOJİ BERRY polisakkaritleri tedavi ile aşırı duyarlı sıçanlarda kan basıncının yükselmesini önemli ölçüde engellediğini göstermiştir.

Duygusal faktörlerde cinsel isteğinizide etkileyebilir. Üreme Profesyonelleri Birliği en azından cinsel istekle ilgili problemlerin en az %50 sinin ilişkiler ile ilgili olduğunu bildirmektedir.

Kadınlardaki seks isteği ve cinsel zevki etkileyen menopoza yaklaşıldıkça östrojen ve progesteron seviyesinde bir düşüş yaşanabilir.

Erkekler yaşlandıkça ereksiyon bozuklukları (ED)daha yaygın hale gelmektedir.

GOJİ BERRY YORGUNLUKLA SAVAŞIR VE KUVVETİ ARTTIRIR!

Goji Berry ile yapılan bir araştırma, gojinin ana molekülü olan polisakkaritlerin egzersiz dayanıklılığı ve kuvvette önemli ölçüde artış sağladığı ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Goji Berry Bakım ve Güzellik

Çok değerli bir meyve özelliği taşıyan Goji Berry özellikle kurumuş ve pul pul dökülen cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur,cildi nemlendirmeyi,ciltteki iltihap oluşumunu ve serbest radikallerin verdiği zararları azaltmayı destekler.

Goji berry ciltteki enflamasyonu azaltmaya,ciltte üstün koruma sağlamaya ve iltihaplı ciltleri iyileştirmeye yardımcı olur.

Goji Berry 21 adet mineral içerir,bunlardan en önemlileri çinko, demir, bakır, kalsiyum, germanyum, selenyumfosfordur, beta karotenide kapsayan en zengin karotenoid kaynağıdır. Portakaldan 500 kat daha fazla C vitaminine sahiptir. C Vitamini yanı sıra B1,B2,B6 ve E vitamini içerir.

AMİNOASİTLER: Lecithin gibi kolajen ve elastin yapıtaşları,

ANTİOKSİDAN :  Oksidasyon sürecinin yarattığı etki ile ortaya çıkan serbest radikal hasarına karşı bariyer oluşturmakda yardımcı olan bir madde, oksidasyon ciltteki yaşlanma izlerinin en görünür olanlarını meydana getirir. Değerli cilt bakım antioksidanları C vitamini (GOJİ BERRY) E vitamini .

C VİTAMİNİ (GOJİ BERRY) Antioksidan ve şifa verme özelliği ile tanınır.

ÇİNKO : Cildi uv ışını ,enfeksiyon,bakteri ve mantara karşı koruyan bir mineraldir. Ayrıca kolajen üretimini destekler,A ve E vitamini etkilerini arttırır ve tahrişleri yumuşatır.

B Vitamini : Kan dolaşımını arttırır ve dokuları onarır, B1, B2, B6

E Vitamini : Antioksidan olarak işlev görür.

A Vitamini : Kolajen üretimini arttırmakda kullanılır ve soyma işleminde katkıda bulunur.

TÜM BUNLARIN HEPSİNİ GOJİ BERRY TÜKETEREK SAĞLAYABİLİR, SAĞLIKLI VE GÜZEL BİR CİLDE SAHİP OLABİLİRSİNİZ.

GOJİ BERRY VE ANTİ AGING

ir insan sadece yaşlı olduğu için ölemez. Yaşlılığın asıl sebebi vucudumuzdaki her hücreye yazılmış olan DNA amızdır,yaş ilerledikçe bazı hücreler kendini yenilemeye son verir bazıları işlevlerini yerine getiremez olur bazıları ise tamamı ile işlevsiz olur, düzinelerce modern bilimsel çalışma gojinin asyadaki uzun yaşam meyvesi namını kanıtlamıştır, yaşlanmayı geciktiren ve hücre yapımızın uzun süre dayanmasını sağlayan polisakarinler güçlü,antioksidanlar ve yüksek besin değerleri ile goji anti- agıng terapileri için birebir meyvedir.

YAŞLANMANIN VÜCUDA ETKİLERİ

Solunum sistemi

 • ·          Kalp kasları yeterince iyi çalışamaz hale gelir.
 • ·          Kan damarları  elastikliğini kaybeder ve kolesterol gibi yağlı plakalarla kaplanırlar.
 • ·          Bu değişiklikler kan basıncını etkileyerek kalbin kan akışını sağlamadaki rolünü zorlaştırır.

Sindirim Sistemi

 • ·          Uzun süre ilaç kullanımı sindirim ve emilim prosedürlerini yavaşlatır.
 • ·          Vücudun sindirim enzimleri yaşla beraber daha az üretilmeye başlar.
 • ·          Atrofik gastritler sindirimin zayıflamasını ve mide hücrelerinin daha yavaş çalışmasına sebep olur.

Beyin ve Merkezi Sinir Sistemi

 • ·          Amerikan ilerlemeci bilim akademisi her gün 190 bin beyin ve sinir hücresi kaybettiğimizi hesaplamıştır.
 • ·          Sinir hücrelerinin yağ bağlaması sonucu iletkenliklerini kaybederler.
 • ·          Beyin hücreleri oksijen eksikliğini çok duyarlıdır,bu tip eksiklik yaşandığında hafıza hatırlama ve hesap işlemlerinde gerileme olur.
 • ·          Yaşlanmanın bir diğer etkiside kolin eksikliğidir, bu da Alzheimer’ın baş sebebidir!
 • ·          Yüksek sinir yıpranması ve nöropati yaşlanmanın diğer sonuçlarındandır.

GOJİNİN ANTİ AGING ETKİLERİ

Goji kroperon(cyperone) ve anthocyanins gibi kalbe ve artellere iyi gelen güçlendiren bileşenler içerir. 98 yılında yapılan bir araştırma yüksek tansiyonun gojinin içinde bulunan ana molekül polisakarinlerle engellenebildiğini göstermiştir. Goji Asyada sindirim sistemine yardımcı olarak uzun yıllarca kullanılmıştır. Goji vucudun sinir uçlarındaki yağlanmayı  engelleyen bir enziminin salgılanmasına yardımcı olur,aynı zamanda damarlarıda açarak beyne giden oksijen ve besin hacmini arttırır,gojinin benzersiz polisakarınleri ve antioksidanları alzheimerin baş sebebi olan kolin eksikliğinle mücadelede vucuda destek olur.

Dünyada bir tek gojide bulunan germanıum minerali kanserle savaşmada vucuda büyük destek olur aynı zamanda genetik mutasyonları durdurarak kansere yol açabilecek tümör hücrelerinin gelişmesini engeller.

Goji ve Fibromiyalji

Amerikan römotoloji kolejine göre fibromiyalji 3 ila 6 milyon Amerikalıyı etkiliyor bu oranın %80 ni kadın ancak erkekler ve çocuklarda bundan etkilenebiliyor çoğu insanda hastalık orta yaşta etki gösterirken genelde semptomları genç yaşta ortaya çıkar, sebebi bilinmemekle birlikte yüksek stres travmatik olaylar, araba kazaları tekrar eden sakatlıklar veya hastalıklardan kaynaklandığı düşünülmekte.


NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Fibromiyalji tedavisi genelde doktorunuz fizik terapistiniz ve diğer uzman sağlık görevlileri eşliğinde aktif bir şekilde hem klinikde hem de klinik dışında dikkatli bir sistemle tedavi edilir, Şuanda Amerikan beslenme ve uyuşturucu bakanlığının onayladığı hiçbir ilaç bulunmamaktadır. Doktorlar genelde başka spektrumlardaki ilaçlar ve ağrı kesiciler ile desteklenmiş kas egzersizleriyle tedaviye çalışmaktadırlar.

FİBROMİYALJİNİN ETKİLERİ

UYKU BOZUKLUKLARI

SABAHLARI ZOR KALKMAK

BAŞ AĞRILARI

AĞRILI ADET DÖNEMLERİ

HUZURSUZ BACAK SENDROMU

ISIYA DUYARLILIK

VE HAFIZA PROBLEMLERİ

Çoğu fibromiyalji hastası masajlar kas terapileri, pilates, akapunktur ve diğer tedavi yöntemlerinden sonuç aldıklarını belirttiler, buna ek olarak yeterince uyku almak bol egzersiz yapmak dengeli beslenmek fibromiyalji tedavisinde etkili olacaktır.

İyi bir uyku alabilmek için Goji’nin uyku hapı etkisinden egzersiz sonrası ağrılar ve yorgunluk içinse yüksek adaptojen içeren Goji suyu ve dengeli beslenmeye yardımcı olmak için ise aminoasitler mineraller ve vitaminler antioksidanlarla desteklenmiş kuru Goji yenebilir.

Goji ve Şeker Hastalığı

GOJİ BERRY VE ŞEKER HASTALIĞI

Goji ile düşük kolesterol, Goji Beta Sito siteroller içererek vücuttaki düşük kolesterol seviyesini sağlıklı bir noktada tutulmasına yardımcı olur.

GOJİ VE EGZERSİZ

Goji vücudun yoğun eksersizlere toleransını arttırır, kondisyonu ve dayanıklılığı arttırır ve ayrıca hastalıkdan yeni çıkan insanlardaki yorgunluk ve kırgınlık hislerini yok eder.

GOJİ VE SAĞLIKLI KİLO

Goji üzerine yapılmış bir klinik çalışmada çoğu hasta belirgin kilo verdiği başka bir çalışmada ise Goji’nin içerdiği polisakarinler yardımı ile vucuttaki yağın lipid yerine enerjiye çevrilmesini sağladığı kaydedildi

GOJİ VE GÖRÜŞ YETENEĞİ

Goji gözün karanlığa alışma vaktini azaltır ve kör noktalara katarakta, diyabetik retinol pati ve göz kaslarının deformasyona uğramasına iyi gelir.

GOJİ VE KAN ŞEKERİ DENGESİ

Goji yıllarca Çin’de diyabet hastalarını tedavi etmekte kullanılmıştır. İçerdiği polisakarinler kan şekerini ve insüline cevap süresine dengelediği deneylerle kanıtlanmıştır, ayrıca ihtiva ettiği betain sayesinde karaciğer yağlamaları ve şeker hastalarında gözüken vasküler hastaları engeller.

Goji ve Bağışıklık

GOJİ BERRY VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Sizin bağışıklık sisteminiz ,sizin vücudunuza ait olmayan sağlınıza etki edecek her türlü dış etkeni elimine etmek için programlanmıştır. Sağlam ve sorunsuz çalışan bir bağışıklık sisteminizin virüslere bakterilere ve diğer toksik ve zararlı tehlikelere karşı vücudunuzun ilk defansıdır.

Ama ne yazıkki modern dünya bu sistemi zarar verecek çeşitli zararlar getirmektedir:

Yaşlanmak, bağışıklık sisteminin yavaşlaması, yüksek stres, değişken seviyelerde kortisol hormonunun salınımı (bağışıklık sistemine etki eden bir hormon) yetersiz dinlenme ve aşırı egzersiz vucudun depolarını sömürüyor, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin ihtiyacı olduğu temel besinlere ulaşamaması, çevresel faktörler ve hava kirliliği, normal bağışıklık sisteminin bile sezonsal değişikliklere ve çevresel faktörlere verdiği tepkiler.

Kendini bilmek ve başkasını bilmek…

Bağışıklık sisteminin kalbinde hangi hücrenin kendisinin olup hangisinin olmadığını ayırabilme özelliği yatar, normalde bağışıklık sistemi kendi hücrelerimize saldırmaz etrafları onların tanınabilmesini sağlayan özel proteinlerle kaplıdır, bu protein adı MHC’dir. Bu kod hem onun ait olduğu doku tipine hemde kan grubu gibi değişiklik gösteren özelliklerini bağışıklık sistemine tanıtır, 200 den farklı doku tipi vardır, bu sebepten dolayı doktorlar organ nakillerinde donörlerin MHC leri ile alıcının MHC leri birbirini tutsun diye çok uğraşmaktadırlar, aksi halde doku reddi yaşanarak alıcının bağışıklık sistemi organı kendi içinde yok eder.

Bağışıklık sistemi hücreleri güvenlik görevlisi olarak çalışırlar, karşılaştıkları her hücrenin MHC sini kontrol ederek bunu merkeze yani beyne iletirler, bu tip bünye kökenli olmayan varlıklar antijen olarak adlandırılır, bir antijen tamamıyla bize ait olmayan bir hücre olabilir bir bakteri olabilir, ya da bir virüs olabilir.

Bağışıklık Sisteminin Organları

Bağışıklık sisteminin organları vücudun stratejik noktalarına kan, kemik iliği, timus, dalak gibi noktalarda bulunur. Bu organlar vücutta devriye gezen bağışıklık hücreleri salgılarlar. Bu organlar birbirine lenfamatik salgılarla bağlıdırlar, hücreler ve sıvılar kan ve lenfamotik salgılar arasında gidip gelerek lenf sisteminin vücudu sürekli olarak gözlemesini mümkün kılar.

Bağışıklık Sisteminin Hücreleri

Bağışıklık hücresi olarak görevlendirilmiş hücreler vücudun iliklerinden kök hücreleri olarak doğarlar, daha sonra iki ana kola ayrılarak önleyici hücreler ve sonradan hareket eden miyeloid hücrelere dönüşür.

Goji alerjiye karşı direnç oluşturur Asya’da alerji terapisinde yüzlerce yıl kullanılmıştır. Ünlü bir etno botanikçi Doktor JAMES A.DUKE Goji’yi bağışıklık modülatörü olarak tanımlıyor, bağışıklık modülatörü normal olmayan bağışıklık sistemi durumlarında onu tekrardan dengeye sokan bir tür materyaldir.

Goji bağışıklık sistemini dengeler!

Gojinin bağışıklık sisteminin etkinliğini arttırıcı bir etkisi yoktur ki böle bir durum istenmeyen oto bağışıklık hasarlarına sebep olabilir, bir adaptöjen olarak goji bağışıklık sistemini dengeye sokmaya yardımcıdır.

AIDS: Bağışıklık sistemi herhangi bir özelliğini kaybettiği zaman sistem içindeki zincir bozularak vucuda saldıran dış etkenleri bertaraf edemez hale gelir. AIDS ise bağışıklık sistemindeki T hücrelerine saldırarak defansı etkisiz kılar HIV virüsü etkisiz haldeki T hücrelerini ekarte ederek vucudun hücrelerinde kendi DNA sını kopyalayarak ürer. AIDSe yakalanan bir kişi bağışıklık sistemi çöktüğünden dolayı AIDS den değil de basit bir grip virüsünden ölebilir.

KANSER: Normal bir hücre kanserli hale geldiğinde MHC kodu değişerek bağışıklık sisteminin devriye hücrelerini uyarır, ancak bağışıklık sistemindeki herhangi bir bozukluk bu uyarının fark edilmemesini sebep olabilir bu durumda kanserli hücre kontrolsüzce çoğalarak tümör haline gelebilir.

Goji kanserle savaşır!

Goji’nin antioksidanları ve benzersiz ana molekül polisakarinleri hayati DNA bozukluklarını düzeltme ve tamir etme yeteneğine sahiptir, ayrıca goji tümör hücrelerinin apoptis prosedüründen geçerek parçalanıp yeniden kullanılmasını sağlar.

ayrıntılı bilgi için tıklayınız


GOJİ MEYVELİ ÇİKOLATALI TART TARİFİ İÇİN DAMAK  TADIMIZ BÖLÜMÜMÜZE BAKA BİLİRSİNİZ

1 | 11


Lokman Hekim | SNRG | Ankara Firmalar'a kayıtlıdır.
Firmalar