Alenmak Achronim Leke Açıcı Gece Kremi
Lokman Hekim
lokman hekim


Şifalı Bitkiler


ABANOZ AĞACI

Türkçe İsmi : Abanoz Odunu, Hint abanozu
Arapça İsmi : Abanus-u hindi
Farsça İsmi : Abnoz
Lâtince İsmi : Lignum ebeni

Ülkemizde yetişmez. Vatanı Afrika, Güney Asya ve Uzak Doğudur. Tropikal iklimlerde yetişir. Rengi siyah, kokulu, sert ve büyük bir ağaçtır. Kışın yapraklarını dökmez, uzun ömürlüdür.

Kullanılan Kısmı : Ağacın odunu, dalları, yaprakları.

Etkisi: Gözdeki perdeye, katarakta, bıçak yaralarına, kesiklere, kanı durdurma¬ya, böbrek, idrar yolları iltihabına, kumuna, mide ve barsak ağrı ve sancıla¬rına, vücuttaki romatizma, siyatik, mafsal ağrısı, yel kramplarına, felç has¬talığı ve adale ağrısına iyi gelir.

Kullanılışı: Abanoz ağacının odunu yakılıp toz haline getirilip tülbentten elenir ve gö¬ze sürme gibi çekilir. Lapası yapılarak tülbente konur ve göze sarılır. Dalla¬rı ve yaprağı kaynatılıp lapası ağrı ve romatizmalı yerlere sarılır. Dalları ve yapraklarının suyu kaynatılıp içilir. Ağacının külü sulu yaralara serpilir.

ABDES BOZAN OTU

Türkçe İsmi : Çatallı diken
Arapça İsmi : Mesike, murkie
Lâtince İsmi  : Pimpinella saxisfrage

Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde orman açıklarında, deniz kenarı¬na yakın, taşlık ve kumluk yerlerde kendiliğinden yabani olarak yetişir. 30¬60 cm. büyüklüğünde sürünücü ve batıcı dikenleri olan otsu bir bitkidir. Mart ve Nisan aylarında kırmızı renkte çiçek açar. Sonbaharda meyveleri ol¬gunlaşır. Meyveleri önce kırmızı sonra kahverengi renk alır. Çatallı dikenle¬ri vardır. Bitkinin dış görünümü büyük gevene benzer.

Kullanılan Kısmı : Kökü, dalları, meyvesi.

Etkisi : Ateşi düşürmeye, soğuk algınlığı, grip, bronşit, anjine, göğsü yumuşat¬maya, baş ağrısına, dıştaki çıban ve urlara, barsak – mide gazlarına, sindi¬rim sistemine, balgam söktürmeye, vücudu kuvvetlendirerek direnç verme¬ye, bademcikteki şişliklere, böbrek, idrar yolları hastalığına kum ve iltihabı¬na iyi gelir.

Kullanılışı : Çıbanların olgunlaşmasını sağlar. Kökleri lapa yapılıp çıban ve şişliklere sarılır. , Yaprakları, çiçeği ve meyvesi kaynatılıp suyu içilir. Meyvesi ve çi¬çeği dövülüp bala karıştırılarak yenir.

ACI AĞAÇ

Türkçe İsmi  : Acı odun, Acı yonga
Arapça İsmi : Küvasye
Lâtince İsmi  : Lignum Quassiae

Bu bitki ülkemizde yetişmez, vatanı Orta ve Güney Amerika’dır. İki cinsi vardır. Biri kısa 2-3 metre boyunda, diğeri 5-10 metre büyüklüğündedir. Genelde sıcak iklimleri sever. Ağacın gövdesinin yan dallarının kurutulup yonga haline getirilmiş şekline verilen isimdir. Çok yıllık bir ağaçtır.

Kullanılan Kısmı : Ağaç gövdesi, dalları

Etkisi : Tükürük salgılarını artırmaya, mide ve barsak tembelliğine, iştah açmaya, sindirimi kolaylaştırmaya, kuvvet vermeye, ateşi düşürmeye, barsak parazitlerine, böbrek ve idrar yolu hastalıklarına, kanamaları durdurmaya ve harici yaralara karşı kullanılır.

Kullanılışı : Ağacın yongasını bir miktar suyun içine koyup 1-2 saat bekletilip süzülerek suyu içilir. 100 gr. acı yonga 2 lt. suya konulup 1 lt. kalana kadar kay¬natılarak süzülüp haşerelere harici kullanılır.
Not:Bu bitki harici olarak rahatlıkla kullanılır. Dahili olarak az miktar kullanılmalıdır. Baş dönmesi ve bulantı yapar. Kaynatmamalı, demleyerek içilmelidir.

ACI BAKLA

Lâtince İsmi : Lupinus Albus

Ülkemizde Ege, Marmara, İç Anadolu bölgelerinde kendiliğinden yetişen yabani olarak yetiştiği gibi kültüre olarak da yetişir. 75-100 cm. büyüklüğündedir. Yaprakları el şeklinde, parçalı ve tüylüdür. Haziran ayında beyaz ve mavi renkte açan çiçekleri bitkinin uç kısmında bulunur. Baklagiller familyasından otsu ve yıllık bitkidir. Meyvesi bezelyeye benzer, daha düzgündür ancak yuvarlak değildir. Dış kısmı sert parlak, gri renktedir ve acı tadı vardır.

Kullanılan Kısmı : Meyvesi, meyvesinin kabukları

Etkisi : Besleyicidir. Böbrek, idrar yolları iltihabı ve kumuna, baş ağrısına, şekeri düşürmeye, romatizma, siyatik, mafsal ağrılarına, basura, albümini düşürmeye, vücuttaki tuzu dışarı atmaya, vücuttaki zehirli maddelere, barsak parazitlerine, aybaşı kanamalarını düzene koymaya, sancıları dindirmeye, rahim ağrısı iltihabı ve akıntısına, harici deri ve cilt hastalıklarına ve zehirli böcek sokmasına iyi gelir.

Kullanılışı : Cilt hastalığı, böcek sokmasına ve romatizmalı ağrılara lapası yapılarak harici kullanılır. Kavrulup dövülerek toz halinde yutulur. Bala karıştırılıp yenir. Tohumu suda iyice kaynatılıp sirke ile karıştırılarak içilir. Tohumları (meyvesi) suda bekletilip kabukları soyulup çerez gibi çiğ veya kavrulup yenir. Kaynatılarak suyu içilir.

Ülkemizin her bölgesinde kendiliğinden yabani olarak çöplüklerde, duvar dipleri, moloz artıklarının bulunduğu yerlerde, meskun mahallerde, viranelerde, inşaat artıklarının olduğu yerlerde yetişir. Dişi ve erkek olarak iki cinsi vardır. Yıllık otsu bitkidir. Gövdesi sürünücü olup, tüylü, soluk yeşil renkli ve 25-30 cm. büyüklüğündedir. Yaprakları yürek biçiminde, kalın ve sık tüylüdür. Yaz sonunda sarı renkle çiçek açar. Sonbaharda olgunlaşan meyveleri yumurta biçimindedir. Üzeri tüylü ve koyu yeşil renktedir. İçerisi sulu ve çekirdeklidir. İyi olgun meyveleri koparıldığı zaman patlayıp suyu çıkar. Bitki kümeleri halinde yetişen, acı tatta ve kışın yapraklarını döken bir bitkidir.


Lokman Hekim | SNRG | Ankara Firmalar'a kayıtlıdır.
Firmalar